Główną zasadą prawidłowego działania zakładu gastronomicznego jest wyposażenie każdego z obecnych pomieszczeń. Wyposażenie to musi umożliwiać przeprowadzanie wszelkich procesów związanych z przygotowywaniem żywności. Pomieszczenia powinny posiadać odpowiednią temperaturę, sprzęt i urządzenia.
Dział magazynowy i jego wyposażenie.
Dział magazynowy to pomieszczenie odpowiedzialne za magazynowanie żywności. Możemy tam znaleźć zarówno produkty chłodzone, niechłodzone i te niezdatne do spożycia. Gwarancja należytego przechowywania wymaga od nas zapewnienia odpowiednich warunków. Musimy wyposażyć pomieszczenie w regały, urządzenia chłodnicze oraz szafy. Nie może zabraknąć również lodówek oraz zamrażarek, dla produktów które wymagają niskiej temperatury. W dziale magazynowym nie powinno zabraknąć również palet, zgodnych z zasadami stawiania żywności. Zwykle takie działy wyposaża się również w wagi, służące do kontrolowania parametrów przechowywanej żywności.
Działy do przygotowywania żywności.
To pomieszczenie zazwyczaj dzieli się na dwa odrębne od siebie stanowiska. Według zasad higieny, powinniśmy wydzielić je na aneks do brudnej i czystej obróbki. Należy pamiętać, że pod żadnym wypadkiem nie mogą się one krzyżować. Brudne przygotowalnie służą do wstępnego oczyszczania produktów musza być wyposażone w stoły robocze oraz zlewy lub baseny. Można tam również zagospodarować miejsce do takich urządzeń jak: urządzenie chłodnicze, urządzenie do sterylizacji jaj oraz maszyny do obierania. Część czysta zajmuję się mieleniem mięsa, jego sortowaniem bądź rozdrabnianiem. Każdy rodzaj mięsa tj. drób, ryb czy mięsa czerwone i warzywa powinny posiadać odrębne przygotowalnie, wyposażone w stoły, specjalistyczne urządzenia oraz zlewy i pojemniki na odpady.
Kuchnia i dział ekspedycji.
Kuchnia to pomieszczenie służące do termicznej obróbki żywności. Jej wyposażenie zależne jest od wielkości zakładu oraz oferowanych dań. Zazwyczaj jest ona dzielona na dwa obszary: kuchnie ciepłą, w której umieścimy wszelkiego rodzaju grille, piece, trzony kuchenne, kotły, frytkownice oraz patelnie. Oraz kuchnie zimną w której głównymi elementami będą stoły, zlewy, szafki oraz urządzenia chłodnicze. Dział ekspedycji również zależy od samego preferencji zakładu i może wyglądać różnie. Zazwyczaj dzieli się go na rozdzielnie kelnerską oraz odbiór i zwrot naczyń. Jednakże najważniejszym elementem jest zmywalnia, której obecność umożliwia prawidłowe funkcjonowanie zakładu. Co powinniśmy umieścić w tym dziale? Przede wszystkim stoły, zlewy, urządzenia do mycia brudnych naczyń, pojemniki na odpady oraz wyposażenie służące do przekazywania czystych i brudnych naczyń.